Dünden Bugün’e:)) -Yazının yarısı geceden yarısı sabahtan çünkü:)-

İnsan, uyumaya kıyamıyor bu özlenen, bu cennetten dans ederek düşen kar taneleri varken tüm manzaralarda. Rüzgar ruhuma dokunuyor sanki. Bir çizgifilmdeyim gibi şu an:) Bahçenin aydınlatmasından görünen kar taneleri çoook romantiklerrrr! Sanki bahçeye koşmak istiyor gibiyim hatta:) İçimdeki ses, “Kar yağmış, sen şimdi gidip uyuyacak mısın yani?!” diyor.

Öyle tabi.

Bu içteki ses gerçekten hep çok içtendir:) Eğer susturmazsan, seninle bir ömür konuşur. Ve sana hayatının masal gibi yaşanması İçin gerçekleri anlatır. Birileri sana “Sakın haaaa! Aman dikkat et bak!!!” derken, o içindeki ses sana şunu der;”Hey! Sana güveniyorum! Hadi! Şimdi tam sırası!” Ve eğer tereddüt etmez, o aşkla yüreğinin sesini dinlersen, başarırsın. Amaaa tereddüt ettin mi… O ipteki cambazı hayal et. Dengen kaçar “Acaba?” dediğin an. Düşersin hem de bağlı değilken hiç bir yere. Ve o zarlar istediğin gibi gelmez, tavlayı koltuğunun altına verirler şipşak(!) Yani rast gitmez işlerin. Bunu bir yerlerden hatırlıyor olmalısın. Ne dersin?

İç ses önemli!

Şükür ben de iç sesini susturmayanlardanım. Hatta sesini daha da bir açanlardan da denilebilir. Camın kenarındaki koltuğumdayım şu an. Kar taneleri şans yağdırıyor her yere. Barajlar doluyor, çocuklar çok mutlular, psikolojik olarak her yer tertemiz… Hepimizin ihtiyacı vardı bu beyazlığa gerçekten. O kadar kirli hissedilen tarihlerden geçiyoruz ki… Virüstü, bilmem artık neydi, sürekli su, sabun, dezenfektan derken bu güzel beyazlık sanki coviti bile bitirdi… Ruhum en azından böyle hissetmeyi seçiyor. Ben de ona “Braaavoooo” demeyi seçiyorum:) İçim açılıyor ya! Oh be!

Beyaz renk, temizlik duygusunu çağrıştırır.

Masumiyettir beyaz renk. Aydınlıktır. Sır yoktur beyazda ve leke. Suçsuzdur beyaz ve huzurludur. Şifalıdır da. Beyaz, birbirine girmiş duygularını çözmen için de sana dinginlik verir. Kısacası kar demek sadece kar demek değildir. Şimdi daha iyi hissediyoruz. Daha iyi hissetmeyi seçiyoruz….

Doğan Cüceloğlu da gitti…

Sanırım o muhteşem insanı tanımayan yoktur? Çok değerli bir Psikolog ve Yazar’dı değerli Doğan Cüceloğlu. O’na ait çooook kitap okudum ben. Onun güzel ifadeleriyle büyüdüm denilebilir. Geçenlerde bir arkadaşımla konuşmuştuk hatta. Annemle biz çok severdik kitaplar almayı. Özellikle de kendimizi ve evreni tanımamızı sağlayan değerli yayınları. Doğan Cüceloğlu çok sevdiğimiz kalemlerin başında geliyordu bu anlamda. Çünkü çok netti, gerçekti ve insancaydı anlatımları. Psikoloji kitapları özellikle de o zamanlar, sanki sadece psikoloji mezunları için yazılıyordu. Dili gayet ağır ve akademik oluyordu. Oysa Doğan Cüceloğlu en çok kendi ve çevresindeki hayatları anlatıyordu yazılarında. Yani herkesin hayatlarına dokunabiliyordu bu üslubuyla. İnsanlık adına çok değerli işler yapıyordu yani. Biz seviyorduk ve tanıdığımız herkes onu seviyordu…

TV programlarını da izliyorduk.

O hafiften dilinin ucuyla konuşmaları, o anlatırken önemli şeyleri, yerli yerince kendini yerden yere vurmaları her zaman çok dostçaydı… Doğan Cüceloğlu kısacası iyi bir insandı. Bugün… Gitmiş… Evinde yalnızmış…. 83 yaşındaymış…. Bu kadar…

İnsan birini kaybedince, kendindeki anlamlardan da bir şeyler kaybediyor…

Biri gittiğinde, gidebilmenin ne de kolay olduğunu anlıyor insan bir defa daha. Ve her gidenle biraz daha kaybediyor neşe tarafından… Öyle oldu yine. Üzüldüm… Sonra da gururlandım neredeyse aynı anda. Dedim ki “Zaten herkes bir gün gidecek. Ama o gerçekten derin, herkes adına anlamlı ve güzel izler bıraktı dünyaya, yaşadığına dair.” Öyle önemli ki! Şu dünyaya gelen biliyor ki gidici. Bu bilinç ile yaşamak gerek işte. Yani yaşadığına değecek şeyler yapmak, öyle anlamlı ki…

9 saat sonra….. :)))

Genelde harflerimi bölmem. Bir yazıyı o an yazar ve yayına veririm. Çünkü başka halde o yazının duygusu karışıyor. Lakin bu defa yayına vereceğim. Doğan Cüceloğlu ve muhteşem kar… Anlamla yaşanan geceden izleri, gün aydınlığına taşımayı doğru buldum elbette….

Yepyeni bir sabahtan günaydın!

Sabah kalktım ve inanamadım! Muhteşemdi pencerelerden görünenler! İnstagram hesabından hemen bir canlı yayın açtım hatta! Çıldırdımmmmm! Masal gibiydi kar yağışı! O kadar özlemişim ki bu manzarayı. Ama gerçekten görüş açısı azalmıştı sabah. Öyle bir yoğun yağdı ve öyle bir bayram oldu:) İnstagram hesabım aşağıda bu arada. Takip etmek isteyenler var ve buradan paylaşmak istedim:) Tek tek dönüş yapamıyorum… Yoğun geçiyor günler ve zaman İnan yetmiyor. Güzel hisset hep. İyi anla olur mu?:)

https://instagram.com/arzusuyasam?igshid=t12y02hq7od8

Evet geldik haftanın yine orta yerine. Bugün 2 seansım var yine. Ve bahçe dolusu karı, talan edesim var:) Ah… Aslında bir de bugün, hazır balığın kulağına kar suyu kaçmışken, nasıl da bir yerlere gidesim var nasıl…. Bizim mekanlarımız vardı… Karda başka, yazda başka güzel adreslerimiz… Bu günler de elbet özgürlüğe ulaşacak. Özgürlüğün ne kadar değerli olduğunu farkettiğimiz şu günler, diliyorum hepimiz adına bir farkındalık yaratır. Yaşamaya üşenenler için şimdiler büyük bir ders olsun lütfen…

“Hadi bak! Haftasonu! Her yer cıvıl cıvıl! Çıksana sen de dışarı! Hadi katılsana bize!”

Derdik ona. O, “Çok kalabalık oluyor haftasonları. İç içe ne anlar insanlar haftasonu gezmekten?“ derdi… Gelse zaten zehir ederdi… Sadece eve kapansındı, izole olsundu… Yaşamasın, yaşatmasındı…. Bunalımdı!!! Ve covit denen şey çıktı birden sahneye. Haydi bakalım:) Ne oldu? Hadi çık bakalım şimdi kalabalık yerlere. Vaktiyle kıymetini bilmedin, patlıyorsun sıkıntıdan şimdi evlerde! Oh olsun sana:) Canımıza bile değsin hatta!

Yok mudur senin çevrende de böyleleri?

Bunlar bir toplulukta hep huzur kaçıran tipler işte:) Tanırsın:) Yapamayan, gidemeyen, gülemeyen… Tedavi de edilemeyen ayrıca… Dilerim yaşamaya başlarlar en azından bu karda… Bunca mucize yağarken manzaralara….

Şimdi güzel bir kahve zamanı!

Bugün iyi şeyler düşün. İyi şeyler yapmayı seç. Diyete başla, sigarayı bırak, onunla barış, borçlarını ödemek adına bir plan yap, birine yardım et, sokak hayvanları için sokağa yiyecekler bırak, gülümse, sevdiklerini ara ve onlarla iyi şeyler konuş. Bugün kendin ve seninle denk gelen her şey, herkes için mucize ol. Ve bekle… Yüreğinden geçenler olmaya başlıyor… Bil ki sen nasıl yansırsan evrene, evren de sana öyle yansıyor olacak… Bu şaka ya da kandırmaca değil. Sistem tam da kendisi. Dene bence:)

Sıcacık bir kar gününden herkese çoook çok çok sevgiler….

Reklam

Dünden Bugün’e:)) -Yazının yarısı geceden yarısı sabahtan çünkü:)-’ için 2 yanıt

  1. ah ah ne güzel anlattın masum saf olan karı. Sıcak memlekette yaşamanın en kötü tarafı kara hasret olmaktır. Sayende o sevinci yaşamış kadar oldum 🙂

    Liked by 1 kişi

    1. Ne alâ o zaman🙏🏻 Ne eksik kalsın kar sevinci orada, ne de orada yalanmış olan sevinç eksik kalsın burada🙏🏻 Şimdi tam olmuş işte. Çok teşekkürler bu güzel dokunuş adına. Sevgiler…

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s