Pazar Tersi!

Pazartesi, nasıl da tesi bişeydir kör sabah vakitleri uyanmak zorunda olanlar için. Her gün aynı şeyi yapmayın diyen uzmanlar bir tarafta, robotik bir şekilde herkes aynı şeyleri her gün tekrarlamakta. Lahana turşusu bu perhizi kesinlikle bozmakta!

Eskiden yani daha neredeyse düne kadar aslanlar gibi “sadece “ Pazartesi sendromu vardı yaaaa… Tek sıkıntı tatil sonrası mesaiydi… Şimdi bir de bunun üstüne virüs paranoyası eklendi. Nerde o eski itip kakmalar Pazartesicağızı. Artık Leman Sam’ın bir şarkısında dediği gibi “ Her Gün Pazartesi “ – Bu arada bu şarkıyı henüz dinlemediyseniz çooook çok tavsiye ederim. –

Pazartesi, virüs mevzuları, kolonya kokulu hareketliler ve evden dışarı çıkamayanlar, işsiz kalmış olup da Pazartesilerini özleyenler. Tencere dibin kara, benimki senden kara misali haller hareketler… Ne yapıyoruz pekiiii? İyi hissediyoruz:))) Herşeye rağmen! Ben burada meditasyon yapalım, olumlamalar yutalım, dört duvarı taşlarla bezeyelim demeyeceğim. Sadece senaryonda her ne varsa oyna. Hepsi bu:) Yani çok da ölçüp biçmeye hakikaten gelmiyor hayat. İyi hissetmeye bak yeter.

Heeey! Bugün Pazartesi!

Kendini iyi hissettirmek için neler yaparsın? Bunu biliyor musun? Asla klişe değil. Hayatın bana göre en önemli sorularından biridir bu. Bilinçli olarak motivasyonların var mi? Mesela ben şarkı söylemeyi çok severim. En sevdiklerimi açıp dinle söyle bir bakarım hoooop ben lisedeyim:)

Bilmiyorum? Ne vakit sıkılsam, enerjimin azaldığını hissetsem, hemen o yıllara ait şarkılar filmler açarım ya da o yıllarda yazdığım günlükleri! Evet benim günlüklerim var. O kadar değerli ki harflerimin büyümesini izleyebilmek. Kaç yaşında olursan ol mutlaka günlük tutmaya başla derim.

İlla sürekli yazılacak diye bir kural yok. Günlüğe üşendiren en hatalı düşünce bu. Hayır! İçinden geldikçe yaz ama yaz. Bir harf bile yıllar sonra tarifsiz değerli oluyor çünkü. Kendine bir mum aydınlığı yaratıyorsun. Geçmişteki seni hatırlaman için öyle güzel, anlamlı bir aydınlığın oluyor ki asla yalnız kalmıyorsun. Kendine yoldaşlık ediyorsun bir nevi.

Kendini iyi hissedeceğin her ne varsa onları bulmalı ve uygulamalısın!

Ben yazmayı severim. Dans etmeyi. Yollar yollarca yürümeyi. Birilerine iyilik yapmayı. İyilik çok güçlü bir şifa kaynağıdır. İyi hissetmek için iyi hissettirmek muhteşemdir. Kendine göre bir dozda bunu yapman evrene güzellik katar.

Paran olmayabilir. Boşanmak üzerede bunalım noktanda olabilirsin. Çok sevdiğin biri ölmüş olabilir. Hayallerinin tam tersine doğru bir eğilimde olabilirsin. İşinden kovulmuş, saldırıya uğramış, doğduğundan beri hiç sevilmemiş olabilirsin. İflas etmiş, yaşlanmış, amansız bir hastalıkla boğuşuyor olabilirsin. İnan tek bir büyü var. O da iyi hissedecek birşeyler bulmak.

Kimse kimseye iyilik veremiyor. Sen neşelenmezsen – zaten kimse uğraşacak kadar güçlü de değil, istekli de değil- kimse seni neşelendirmiyor. Pazartesi sonuçta herkese geliyor:) Kod adı Pazartesi olsun bütün üzüntülerimizin…

Sana ne iyi geliyor?

Eğer bunu henüz keşfetmediysen lütfen bu hafta kendini keşfe çık. Seni iyi hissettiren şeylerin listesini yap. Ve uygulamaya başla. Bu arada hepimizin ruh sağlığı çok da iyi olmayabilir. Bize iyi hissettiren şeyleri hepimiz çok iyi seçemiyor da olabiliriz. Bu noktada şunu asla unutmayalım. Başkalarına ve bize zarar verecek hiç bir şey ile motive olmayı seçmeyelim. Yarını mutsuz edecek olan bugün büyük bir hatadır çünkü. Bu kuralla ilerlersek kaza yapmayız!

Pazartesiye hazır ol! Hayata hazır ol! Gülümse ve ne hissettiğini bilip bilmemelerini asla umursama! Hareketli ol. Yerinde duama! Az ye. Çok su iç. Dua et. Derin ve huzurlu nefesler al. Güzel manzaralara, resimlere, heykellere, insanlara bak – Estetik ruha aydınlık sunar – .

Her gün ham kakao ye. “ Ham” mutlaka. Yani gerçek. Mutlu olmak için çikolata yerine daha verimli ve sağlıklı bir seçenek ham kakao. Lütfen erkekler! Çikolata sadece kadınlara ait değildir. Bir an önce bu ezberden de kurulalım.

Büyüklerinle görüş. Telefon telgraf güvercin artık sen haberleşmenin nefesindeysen:) Ama görüş. Sevgi çok değerli bir şifa çünkü ve onlar seni hep çok seviyorlar. Hem de karşılıksız. Gösterirler göstermezler bu sevgiyi o da yine senaryo ile ilgili bir detay… Takılma. Eğer onlar yoklarsa o zaman aynaya bak ve sev kendini. Orada tüm ataların duruyorlar. Hisset…

Hoş gel yeni gün. Huzur dol her nefes. Sev ey yürek. Pazartesiye hazır ol ve güneş seni öyle görsün! Öyle bir yansıt ışığını ki sen bile hayran ol kendine. Pazartesi işte. İşte Pazartesi:) kolay gele…!

Reklam

Pazar Tersi!’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s