İçimizdeki Bişey “ Tsundoku”!

“Sudoku”yu çağrıştırıyor değil mi? Alakası yok. Tsundoku, istifçilik demek. Kitapları istiflemekle alakalandırılmış bir isim. Japonya’da psikoloji bilimi içerisinde yer almış, litaretüre girmiş bir davranış bozukluğu.

Kitap almak, kitapları alıp alıp okumamak demek Tsundoku. Neden bir insan kitap alıp okumasın ki? Hastalığın içinde kitap kokusuna, kitapların bol bol öylece durmasına karşı bir tutku var. “ Ah ne güzel! Para harcadım ve de çok entellektüel görünecek bunlar şıkıdım. “ Böyle bir paikoloji yaratıyor Tsundoku. – şu an tsunamiyi de çağrıştırdı bende:) –

Dostlar alışverişte görsünler mevzu yani:) Var mı sende de bu tarz tutumlar? En azından azıııcık bir eğilim??? Kitap alıp yarıda bırakmak da köşesinden Tsundokuyu yakalamak demekmiş:) Bende o ara ara oluyor. Bazen hızımı alamıyor bir kaç kitap birden okuyorum. Sonra biri birşey tavsiye ediyor ya da bana gerekli olduğunu düşündüğüm bir kitap alıyorum. Ve arada kaynayan yarılanmış yıllanmış bir kaç kitabım bu sayede var:)))

İçte kendini daha değerli hissetme dürtüsü bunu yaptırıyormuş, insana sürekli kitaplar aldırıyormuş. Daha saygın birşey kitap almak. Saygın kişi olmak. Böyle bir korelasyon sonucu oluşuyormul bu davranış bozukluğu.

Kendini daha saygın hissettirecek başka neler olabilir?

Mesela 3 TL dahi olsa eğitime katkı için bağış yapmak bence aşırı saygın bir davranış. Yaşlılar ve kimsesiz çocuklar yurduna gitmek keza muhteşem saygınlık katar bünyeye. Düşünsene. “ haftasonu ne yaptın? Ben ——- Yurdundaydım. Arada gider onlara sevgimi armağan ederim. “ “ Sevgi armağan etmek” çok değerli birşey. Hem veren hem de alan için üstelik. Çifte kavrulmuş budur!

Askıda ekmek gibi şeylere dahil olmak. Hayvan barınaklarına gitmek. Sokakta gördüklerinize bir şekilde yar yaren olmak. Ortada koca bir taş duruyorken mesela, yanından geçip gitmemek. Onu ayağınla kenara itmeyi istemek ve başarmak. Belki bir çocuk düşer kafasını vurur diye insanca hisler taşımak…

Sen eğer değerli hissetmek istiyorsan, değer vermeyi bilmelisin!

Değer verip de karşılığını görmediğine inanıyorsan ki zaten bu dünya böyle bir yer. Yani karşılığı genelde iyilikle gelmeyebiliyor yaptığın iyiliklerin. Eğer karşılık beklemeden iyi olup, değer verirsen. O zaman değerli ve iyi olursun.

Suyu bulandırmamak gerekli. Hissettiklerini başka birinin kirliliği bozmamalı. Tsundoku sende de varsa bunları iyi düşün. Düşünmekle kalma lütfen dene. Kitaplardan asla kendini alıkoyamıyorsan, o zaman dijital birşeyler okumaya yönel. Bu iyi geliyormuş, araştırdım:) Ve hedef koymak önemliymiş, bir kitap bitmeden diğeri ASLA gibi bir hedef.

Saygın olmak sadece maddelerle sağlanan birşey değildir. Arabanın markası, evinin muhiti, kredi kartı rengin falan hepsi bir veridir ama bu saygınlık kazandıran bonuslar anlamına gelmez herkes için. Görünen tarafta bu makyajla sağlanabilir bir sıfat olsa da asıl saygınlığın sergilendiği yer şahsiyet bölgesidir. Burası çözüldükten sonrası, çul çaput farkedilmez hale gelir. Körler sağırlar birbirini ağırlar o ayrı. Ama gerçek budur!

Tsundoku insana çok zarar veren birşey değil. Nihayetinde kitaplar daha çok satılmış oluyor ve yazarlar için, sektör için bu çok da güzel birşey. Kökende saygı ile değer ile ilgili bir problemin oluşuna mercekle bakmak gerek.

Herkes bilmeli. Bebekken çok değerliydik. – istenmiş bir bebek olsun olmasın – Her doğan büyük bir değerle doğar. Yani masumiyetle. Hayatın şartları bazı şeyleri istenmeyen noktalara getirmiş olabilir. İçindeki o masumiyeti herşeye rağmen hissedebilirsen, bil ki Tsundoku sana uzak kalır.

Masumiyet sadece sıfır hata ile yaşamak falan değildir. Yaptığın her ne ise bunun ne olduğunu farketmen, önemsemendir. Her insan doğru yaşayacak kadar şanslı değil bu dünyada. Bu yüzden kimse kendisini kirli hissetmemeli. Kimse anne ve babasını seçemiyor. Ve herkes doğru söyleyecek kadar güvende başlamıyor hayata.

“ Gülümse “ der Sezen Aksu. Hadi! Gülümse… Bulutlar gitsin… Nasıl da güzel bir şarkıdır. Şimdi radyo programlarımdan birinde olsaydım, kesinlikle bunu hemen çalardım… Lütfen bu yazıdan sonra hem gülümse hem de bu şarkıyı dinle. Hatta bu şarkı benden sana gelsin…..

İçimizdeki Bişey “ Tsundoku”!” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s