Güneş Len

D vitamini çok önemli. Bağışıklık sistemi için en önemli destek. Bünyede olması şart! Telafisi mümkün olmayan hasarların en büyük nedeni D VİTAMİNİ EKSİLİĞİ!

“Ben doktor değilim. Sadece gerçek doktorların söylediklerini hatırlatmak için yazıyorum. “

Bilmek uygulamaya geçmek için yeterli olmuyor çünkü. Belki de yazarken ben de kendi kendime hatırlatmış olacağım için yazdıklarımı yazıyorum??? Birlikten kuvvet doğar:) Hep birlikte D vitamini depolayalım mı?

Pandemi dönemi zor deme. Şu an ben ve oğlum Fransız balkonumuza rağmen D vitamini içiyoruz güneşten:))) 11:00-13:00 saatleri arası 20 dakika güneşlenmek yeterli vücut rezervini soldurmak için. Plaj tehlikeli. Bayramda dışarı çıkmak tehlikeli. Ama güneş var ve görünmek de gayet mümkün.

Kurban psikolojisinden çıkmak önemli!

Hayatta engeller var. Engelleri aşmak için parlak fikirler de var:) Saçma da olsa bir yolunu bulmak mucizenin tam da kendisi! Şu an D vitamini almaya devam ederken yazıyorum sana:) Harflerimden afiyetle ruhuna diyor ve de teşvik edişimi ısrar kıvamına büründüresimle tekrarlıyorum.

Lütfen güneşe aç kendini! Ege’ye Akdeniz’e gidemezsen gideme! D vitamini için plaka işareti ya da vize şartı yok(!)

Saati kuruyorum, bir kitap alıyorum elime ve mis. D vitaminini tenimde hissediyorum. Gün ışığı ayrıca tüm hormonlarıma da şifa oluyor. Ten rengimdeki o güneşlenmişlik reaksiyonu da ayrıca keyifli yansıyor aynada.

Geçen gün oğlumla fıs fıs şişeler var ya:) İçine kaya tuzu koydum:) Birbirimizi ıslatıp ıslatıp durduk:) Al bize Akdeniz:) En tuzlu denizden daha tuzlu su ile yazlandık yine bu saatlerde:)

Eğlenmek için çocukluğumuzu özlemek halinden çıkmamız gerek! Ruha işlemiyor dünyanın dönüşü falan. Beden eskiyor. Ruh aynı. Ruhunu hissedersen emin ol her şey için bir çare bulursun ve keyfini de çıkarırsın içinden. Taşı sıkıp suyunu çıkaranlar, sivrisineği sıkıp yağını çıkaranlar. Hepsi bu filmde! Sıkmaya meraklıyız amenna:) Canımızı sıkmayalım da!

Evet 20 dakika doldu az önce. Hepsi bu. İçim huzur doldu. D vitaminini hala bedava alabiliyoruz

ve gerçekten bu fırsatı herkes yakalamalı!

Gereksiz yere her türlü fırsatı takip ettiren reklamlar var. Gecenin bilmem kaçı? Ayın bilmem neresi! Ürünün bilmem hangi rengi… Lazım ya da lazım değil ama kampanyada diye alıyoruz ya. Coğrafi konumumuz da bize talih kuşu işte. Yaz mevsimi de bu kuşun kampanya aralığı:) Üstelik ucunda HAYAT var!

Her gün saat 11:00/13:00 arası lütfen güneşe görünün. Gün yüzü görün. Konakta büyüyen Emine gençken güzeldi. Ama ne oldu? Yaşlandıkça başladı kemikler ağrımaya, başladı romatizmalar. Bir de covit çıktı. Şimdi o Emine var ya balkona çıkamıyor korkusundan(!) Neden korkuyor peki bu Oy Oy Emine?!

Güneş görmezsen bağışıklık düşer de ondaaan!

Gün görelim. Güneş görelim. Güne Eş görelim. Eş görelim. Eşlik edelim birbirimize. Konaktaki tüm Emine’leri, Ayşe’leri, Ali’leri, Veli,leri davet edelim. Güneş hala yaz kampanyasındaaaaa! Boşver covitli kumları! Kolibasilli suları boşver! Çık balkona, dokun güneşe. Ayıp olur dersen mayo falan. Ellerini aç güneşe. Bağışıklık sistemi depolar otomatik. Sen sisteme bırak gerisini. Bu sistemde politika yok nasılsa..(!)

Bu bir hayat meselesi. Memat kısmı bizden uzak olsun… Hadi cümbür cemaat, mutlu mesut hayatlanmalar hepimize!

Reklam

Güneş Len’ için 2 yanıt

  1. Ilkokulda öğretmenimin 5 yıl boyunca hiç sarki söylemedin Bahar diplomani vermeyeceğim demesi ile beraber can havliyle söyledigim şarki “Sabahtan gördüm seni cok beyaz geldin bana, konakta mi buyudun oy oy Eminem” zaten ilk ve son topluluk onunde okudugum solo şarkim))
    Kuzeyde çok gunes yok haliyle o yuzden onlar beyaz ,akdeniz insani esmer. Daha asagiya in Afrikalilar var çok esmer, gunese göre ten rengi. Eskiden bembeyaz olmak guzellikle eşdegermiş ya yazik onlarda raşitik olmuşlardir en iyi ihtimalle . Vampir gibi beyazlik da neyse ki çok guzel karsilanmiyor şu sıralar))

    Liked by 1 kişi

    1. Eskiden Avrupa’da soylular beyaz olurlarmış. Çünkü tarlada fakirler çalışırmış. Bu bizim topraklarda da böyleymiş. Dağ bağ işlerinde leçber denilen işçiler çalıştıklarından, tenleri hep yanık olurmuş. Beyazlık yine buralarda da makbul olanmış. İklim şartları ırkları değişik kılarken ekonomik şartlar eskilerde ten renginden belli olurmuş… Şimdi de belli:) Bodrumda bronzlaşmanın ayrı bir bronzlaşması oluyor:) Konu D vitamini ise bu tamamen akılla ilgili👍🏻 Aklı olan 20 dakika güneşlenmeli👍🏻 Değerli yorumun adına çok teşekkürler Bahar🙏🏻

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s