TekerleBe:)

Selam! Şemsipaşa pasajında, sesi büzüşesiceler:) Okurken bile zor di miii:) ? Söyleyebiliyor musun okumadan? Ben söyleyebiliyoruuuuum! Tekerlemeler müthiş dil egzersizleridir. Diksiyon eğitimlerinin vazgeçilmez parçalarındandır. Dilini iyi kullanman aslında senin görevindir. Bunun için illa sahne oyuncusu ya da müşteri hizmetlerinde çalışıyor olman gerekmez. Dil, bir toplumun kültürüdür çünkü.. Şiveler, lehçeler de öyle. Hepsine sahip çıkmak lazım.

Tekelelemelerin güzel bir tarafı da güldürücü olmasıdır:) Beni güldürür mesela, herkesi bilemiyorum? Ben gülmek için apartta bekliyorum belki de o ayrı ama…?:)

Tekerleme söyleyemiyorken herkes şekilden şekle girer:) Hayatının ilk 9 ayına bürünür o surat:)! Çok tatlı olur. Tekerleyemediğinde o kelimeyi, hııışşşş puuuşşşş bişeyler dökülür ya dilinden hani:) Limon tepkisi gibi:)! Limon yiyince de büzüşür ya o surat, esneme gerinme şekline geçer vücut dili, yüzden başlayarak:))))

Tekerleme söyleyememek güldürmecesini bu anlamda herkese tavsiye ediyorum:) Mesela bıkkın bir gündesin. Karşında da suratında sirke ticareti almış yürümüş bir tip var artık bu senin neyinse?:) Her bir şeyin olabilir, herkesin başında, atma kendini köprüden:)! Hemen bir tekerleme söyle ya da söyleyeme:) İnada bindir işi o karşındaki hilkat garibesi de söyleyemesin:) Söylerse hakkaten dumura uğra ama!!!

Güleceksiniz birlikte! Burası kesin. Ortam birden ısınacak. Çok sıkıldığında bu pimi her zaman çekebilirsin:) Gülmek gerçek bir ihtiyaç çünkü…

Kimse kimseyi güldürmüyor artık.. İnsanların birbirine verecek enerjisi mi bitti, egoizm mi arttı bilmiyorum? Öyle ama. Yaaaaa bebekler bile eskisi gibi sevilmiyor artık! “ Hanimiş buuuuu ugucuuuk buhuuuşşşşcuuuuk!” diye sevmeler yasaklandı çünkü(!)

Bebeğe, karşında büyük bir insan gibi bakacak ve konuşacaksın! O bir birey! Ciddi ol! Cidddiiiiiii!!!!! Ağlarsa kucağına alma! O bir bireeeeyyyy! Saçma kelimeler kullanmaaaaa, tuhaf öğrenmesiiiin! Her şey doğru öğretilsin!

Ya hakikaten robot veri tabanı oluşturuluyor, bebek büyütülmüyor… ! Eski bebek sevmeleri ne kadar da içtendi.. Bebekler de ne kadar tatlı tatlı, saçma kelimelerle büyürlerdi.. Yahu bizde “ yarım yamalak” diye bir tabir bile var! Artık sadece siyasette kullanılır oldu(!) Neyse:) Oysa bebekler ne güzel yarım yamalak konulurlar, yerlerdi… Şimdi hepsi ordinaryüs maşallah… Suratsız!!!

Tekerleme tekerleyemeden, gülüp güldürülmeden büyümek aslında “ yarım yamalak” olanı! Sen gülmeyi ve güldürmeyi önemsemeden büyürsen, ne olacak? Etrafı tabi ki “ Yaşam Koçları “ saracak! Bu arada iyi ki varlar… Yaşam Koçları olmasa, o dost el, o anlayışlı ses nerede hani?!!!

İnsanlar o kadar kusursuz olma çabasıyla yoruluyor ki herkesin cinneti kendine halinde sürüklenip gidiyor zamanda. Bu zorlanmalar da işte trafikte, ilişkilerde ve her şeyde patlıyor….. Sadece tekerleme söylense… Daha bebekken… Saçma sapan olsak canımızın istediği kadar…

Kusurlarımız olsa… Filitresiz fotoğraflarımıza yüreğiyle gülümseyen öz bakışlar dokunsa… Herkes mutlu olmak zorunda kalmasa… Sosyal medya hesaplarında yarıştırmaya yemesek, içmesek, evlenmesek… Dostlar alışverişte görmese… Dostlar çay içse… Kahve içse ve o iki lafın beli hiç doğrulmasa….

Bunlar işte hep tekerlemesizlikten oluyor:) Benden sana günün tavsiyesi! Bugün seç kendine bir tekerleme. Tekerle ya da tekerleyeme:) Yalnız mısın? O da güzel:) Söyle, söyleyeme gül:) Aç birine telefon. Yok mu kimsen? Öylesine bir telefon numarası çevir:) De ki benim konuşacak kimsem yok. Var olanlar da valla bunaldım onlardan. “ Merhaba ey insan” de.

Küfür duyarsan, tam bitmesini bekleme:) Ama komik olur:) Buradan sana telefon sapığı ol çağrısı yapmıyorum! Ben sana “ Hayatta kal! çağrısı yapıyorum… Yaşamak için gerçekten mutluluğa öyle çok ihtiyacımız var ki… Baktın seni güldürenin yok. Baktın hatta gülmelerinin hırsızları çok. O zaman bir yol bul!

Ama bu yol senin ve etrafının sağlığını bozmasın. Tekerleme söylemek ya da söyleyememek zararsız bir mutluluk yaratacak:) Gül yağı mesela. Al onu, damlat bir küçük cezveye. Az da su koy. Yak ocağı. – aman başında dur, ev yanmasın:) – Buharı sarsın evi. Gül kokusu enerjiyi en çok yükselten kokudur. Gül suyu sür her zaman, miiiis gibi kok! Gül:)

“ Şu su şırıltısı! “ Bu da en kısa tekerlemelerden:) Tekerle tekerle dur işte:) Şekerlemelerden evladır evlaaaa! Kilo almazsın:) Güneşli gülüşün yüzünün güzelliğinden – hem Kadın hem de Erkek için söylüyorum!- hiç ayrılmasın bugün!!!!!

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s