Yaşam Sal!

Sabahlığını giymiş güne, kocaman bir gülümsemeyle, doğuyorum. Bugün de yaşamak için sebeplerimi topluyorum ruhumun bereketiyle, her manzaradan. Selam veriyorum zamana. Gelmiş ve geçmişliğiyle zamanın, barış imzalıyorum bu sabah da. Eksilmişleri dünyanın, dünyamın dengesini bozmuş olsa da biraz, sonsuzluğumla hayatta duruyorum. Sonsuzluğum sadece dünya ile sınırlı değil benim ve gidenler, gerçekte gitmediler bu yüzden. Dünya bilemez benim kadar. Çünkü dünya sonsuz değil. Onun varlığı, sadece benim varlığım kadar…

Günaydın kahvesine aşk katan aşık! Günaydın, kavga dövüş uyanan o bunalım cephede, boşanamayan..! Günaydın, hatalarının parmaklıkları ardındaki yorgun yürekli, mahkum..! Günaydın, iyi olmak isteyen şifa dualarıyla ıslak sabahında, gökkuşağı olan, iyileşen! Günaydın çocuk! Günaydın, yaşlanmış yıllarına bakan tazecik delikanlı ve genç kız! Günaydın, işsiz ama güçlü! Günaydın, cebinde akrep besleyen var yemez fani!

Hepimize günaydın!

Daha daha neleriyle karışık sokaklara çıktık yine. Ya da evinde misin? Nerede dokunuyorum şu an sabahına? Hiç bilmiyoruz birbirimizi. Acaba şu an neye ihtiyacın var en çok? Korkmamaya hepimizin çok ihtiyacı var. Bu cepte! Evet. Keşke eskisi kadar özgür olabilsek… Yere düşen o kitapları artık alabilir mi tesadüfen tanışmak üzere olan aşıklar? Ne aşkı! Kitaplar düşmüş, el alem ile çarpışma bile gerçekleşmiş! Cinnet çıkar arada çıksa çıksa… Ah… Aşkın doğal akışı bile bozulmuş durumda, iyi mi…?!

Aşıklar…

Geçen gün onu düşündüm. Lise aşkları da bu Covit yaramazıyla birlikte güme gitti…. Sistem değişti artık. Online eğitimden bahsetmiyorum sistem derken. Gıg geldi artık!!! Artık aşk nasıl var olacak? Ben işin oranındayım. Lisede aşık olmayan, bir daha gerçekten aşık olabilir mi bilemiyorum? Lise sadece üniversiteye zıplanan tramplen değil! İlk büyümek, ilk hissetmek zamanları insanın. İlk aşkın kalbe hücum ettiği muhteşem bir yer lise! Şimdi nasıl olacak? Alpay bile şarkısını yapmış yıllar önce ne güzel… Eylül… Eylül, liseli aşıkların vuslatıydı bir zamanlar….

Yoksa sen hiç lisede aşık olmadın mı? EYVAH!

Sahi. Aşktan ne haber? En son ne zaman uçarcasına yürüdün yollarda? Valla aşk uçurur. Klişe de olsa her aşık o giduyhuyu içinde mutlaka yaşamıştır. Ha eğer o yollar senin uçarcasına hallerinde hiç gidilmediyse… Sen hiç aşık olmadın, bana İnan! O telefona yüreğin hoooop halde bakmalarından ne haber? Kendini bir başkası için önemsediğin anların sana ne kadar uzak ya da yakın? Aşık mısın şu an? Aşk ne peki? Aşk! Diyorum ya aşk, lisedir bana göre… Şiirdir, şarkıdır, dolu dolu bakmaktır, dans etmektir, hayal kurmaktır….

Dünyaya yeniden gelmek gibidir aşk.

Yaşamak için sebepler derim hep. Bu sebeplere bir bakalım. Hayatın neresinde olduğuna göre sebeplerin değişir. Belli bir döneminde eğitim sorumlulukların vardır. Sonrasında kariyerini planlaman gerekir. “Evlenmezsen olmaz!” kısmı, tam bu aralarda duyulmaya başlanır! Evlendin, sırayı “Çocuklar nerde huuuu?!” alır. Ve çocukların doğuşuyla zaten kendini tekrar etmeye başlarsın. Yani kendi geçtiğin yolların projeksiyonu tutulmuş olur ömrüne. Bir tarafta ufaklığın, diğer tarafta Anne ve Baban… O ne yapsa anlatırlar, “Sen de böyleydin… Aynı sen işte!” diye diye… Birlikte zamanı tekrar edersiniz aile büyüklerinle… Onlar için bu tekrar 3. ye gelmiştir hatta. İşte bundan “Torunun tadı başkadır.” derler…

Peki yaşama sebebi demek, sorumluluklarımız mıdır?

Yaşama sebeplerimiz ile yaşama güçlerimiz aynı değildir. Bunu hep karıştırırız. Sebepler biraz da sorumluluk yani zorunluluklarımızdır. Ama yaşama güçlerimiz, içimizden gelip sevdiğimiz her şeydir. Şimdi buna göre sen nasılsın? Yaşama sebeplerini besliyor mu yaşama güçlerin? Yaşama gücünü besleyen nelerin var? Aşk! İşte bu noktada en güçlü besin kaynağıdır:) Ama tabi gerçek aşktan bahsediyorum.

Gerçek aşk? Nasıl bişey peki o?

Onu da başka bir yazıya bırakıyorum:) Şimdilik güne akalım bakalım:) Ve gün akarken de düşünelim. Sorumlulukları besleyen yaşama güçlerimiz? Yaşama güçlerimizi besleyen nelerimiz? Var?

Var mı? Yok mu?

Var mısın? Yok musun bu dünyada? Çünkü var olman gerçekten yüksek yaşama gücüne bağlı.

Acil tarafından yaşama gücü bulunaaaaa!:)

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s