Hıdırellez! 5 Mayıs! Yaşaasıınnnn!:)

Gelmiş hıdrellez! Bugün her şey çoook daha güzel olacak! İnanmak elbette ki bir tercih. Çok sevdiğim bir huyum da iyi olan her şeye inanmayı seçmek:) Her zaman işime yaradığını söylemeliyim sana da. Çünkü senin de işine yarasın istiyorum iyi şeyler. Bugün Hızır ile İlyas buluşuyorlar dünyada! Darda kalana koşan Hızır ve denizler hakimi olduğu rivayet edilen İlyas bir araya geliyorlar. Veeeee mucizeler saçılıyor her yere!!! Bir düşünsene hatta bir hayal etsene!

Kapa bakiiim gözlerini:)

Göğün, üzerine sihir tozlarıyla yağdığını gör şu an. Her yere parıl parıl tozlar saçılıyor. Tüm hastalıklar iyileşiyor, tüm borçlar kapanıyor, tüm kalpler aşkla doluyor… Herkes kendini farkında olmadan çooook iyi hissediyor. Gülümseyen yüzler dolusu bir mavi dünya… Huzur, huşu, mutluluk… Etrafta Hızır da İlyas da… İmdat diyor biri ve o an yetişiyor Hızır… Çok üzülürken… Gözyaşlarını silen bir habere çalıyor telefonu o birinin… Kavga halindeki evlilikler bugün düğün gününe alıyor ayarı! Taze gelinler, taze damatlar kapatıyorlar o televizyonlarını, telefonlarını… Çocuklar çoook mutlular…

Hayal ettiğin terfi için şans seninle!

Bugün Hızır sana da uğruyor mesela:) Ya olduğun yerde ya da başka bir yere transfer ile? İnanamadığını hayal et! Dudaklarını bile ısırdın kiii!

Ritüeller lazım!

Evet bunlar ve daha bir sürü güzel şey olabilir. Her an olabildiği gibi ama bugün daha şanslıyız diyor Hıdırellez:) 5 Mayıs gecesi önemli. Yani bu gece! Ben her yerde yazılanlara bağlı kalmayacağım. Amacım bininci ritüel bilgisi veren yazıyı yazmak değil(!) Amacım bugünün ruhundan haber vermek ve harekete geçmen adına bir fısıltı olmak varlığına…

Akşam üzeri yapılacak hepsi!

Anlatmaya başladım:) Bunlar yazar mı bir yerlerde bilmem ama biz her sene bunları yaparız:)) Akşam üzeri ateş yakılacak ve üzerinden atlanacak:) Neden? Ateş üstünden atlarsan, o sene çok sağlıklı olursun da ondan:) Biz bir kaç gazete kağıdını tutuşturup atlarız her sene:) Ateş mi? Evet, ateeeşşş. İlla lastikler yanmak zorunda değil.. Yakan da yaksın tabi.

Kağıt kalem hep lazım hep!

Şimdi de İlyas’a yazmanın vakti. Kağıtlar hazırla kendine. Minik minik olacaklar. Her birine bir dileğini yazacaksın. Ama ne istersen. Maddi manevi her şeyi bu şekilde yazıyorsun kağıtlara. Sonra bunları katlıyorsun ayrı ayrı. Veeee denize “hiç konuşmadan” atıyorsun. Topluca değil, tek tek atacaksın. Konuşursan, ritüel bozulur. Biri seni dürtse bile tıp oynamaya devam edecek, sessiz kalacaksın:)) İşte bu kadar:)

Hayallerini çiz şimdi!

Kumsal olursa, harika olur. Ama yoksa gül ağacı altına da çizebilirsin. Eline bir çalı çırpı filan alıyorsun. Kuma ya da toprağa başlıyorsun hayallerini çizmeye. Ev istiyorsan, hayalindeki evi minnacık şekilde çiziyorsun. Bahçeli mi 4 katlı mı? Araba çiziyorsun belki? Hayalinde her ne varsa onu çizeceksin. Hatta bu akşam o akşam! Şarkı diyor ya “bir kadın çizeceksin”:) Manga’ın o enfes şarkısında da dediği gibi bir kadın ya da bir erkek çizmenin bu gece tam da vakti! Yüreğinde nasıl biri olduğunu düşünürken, kumsala ya da o gülün dibine, cin Ali ya da cin Ayşe çizeceksin, oldu bitti:)) Yine derin sessizliğini koruyarak tabiii. Konuşursan, bozulur ritüel!

Bozuk para bul!

Sırada gül ağacı dibine para asmak var. Alıyorsun eline bozuk parayı. Bu parayı varsa minik bir keseye koyuyorsun. Bu en pratiği tabi. Ama eğer kesen yoksa o zaman kumaş ya da poşet bulup sarıyorsun parayı. Dala asabileceğin bir hale gelecek o malzeme. Ben dolap poşetine sarıyorum ve bir bağlama yeri bırakıyorum üzerinde. Gerisini kesip atıyorum.

Ve para ile gece vakti gül ağacı altına geliyorsun.

Sessizsin. Ayışığının seni izlediğini hissediyorsun kanındaki med cezirde. Gölgeler sana başka bir anlamlı geliyor. Kediler bile yoklar sokaklarda. Her yerde Hızır dolaşıyor. Belki de sen o parayı asarken, sana gülümsüyor uuuuuuuwwwwwww!:) Hiç konuşmuyor, sen de gülümsüyorsun. İçinden diyorsun “Hızır, gel de bu paraya elini sür. Bereketlendir hayatımı. Bol bol paralar gelsin bana” Asıyorsun parayı dala. Oh!

Aynı gül ağacına kırmızı kurdele de assana!

Kırmızı kurdele de götürmelisin yanına. Kaç hayalin varsa o kadar kırmızı kurdele gerekli. Bir top kırmızı kurdele al git işte yaaa:) Yine sessizce, dileğini dile içinden ve bağla aynı anda dala kurdeleni. Gülümseeee, gülümseeee ve yine gülümseeee:)

Bu kadar:)

Sabah da güzel bir bahar banyosu ile güne başla. Allah rahmet eylesin Anneannem bu özel sabah için ısırgan toplarmış. Eve gelip herkese ısırgan sürermiş:) Tabi bu eğlenceli bir şekilde olurmuş. Anneannem koşar, ev halkı kaçarmış:))) Tabii kaçamazlarmış. Anneanneler yenilir mi hiç..? Yenilmezler..

Isırganlı su ile banyo…

Bahar banyosunda durulanma suyuna ısırgan koymak, şifaymış. Bunu yapmak o sene çok ısınmamak, çok soğumamak demekmiş. Yani yazlar da kışlar da ısırgan sayesinde daha kolay geçermiş. Bir de hiç hasta olmazmış ısırganlı su ile durulanan.

Kahvaltıda “s” harfli şeyler yenmeli!

Simit ve Süt olurdu bizde hep. Hala da öyledir:) Yani bu gece sahurda da simit ve süt koyabilirsin sofrana. Kim sevmez ki!

Bizim uyguladıklarımız bunlar:)

İşe yarar ya da yaramaz ama özellikle de ailece bunları yapmak, bana hep mutluluk verdi. Geçmiş zamanların anılarını dinlerken, yenilerini yaratmak, zenginliğim oldu hep. Şimdi ben de oğluma aktarıyorum bu neşeli halleri. Anneannemi anlatarak hatta onun da annesini anlatarak, güzel evladımın ruhuna güzellikler işliyorum. Aile olmak, paylaşmaktır çünkü. Neşeli aile anıları, bir insanın ömründeki en büyük gücüdür. Zorda kaldığında içini ısıtan büyüdür. Kimsenin inanmadığı o yalnızlıkta, inançtır, güvendir, sevgidir. Köklerinle yaşarsan, rüzgarlara ancak gülümsersin. Seni söküp atamazlar.

Bugün çok mutlu bir bahar günü olsun!

Canım annem, her Hıdırellez ritüelini, küçük bir kız çocuğu edasıyla yaşardı ve yaşatırdı. O kadar yüreğimle görmüşüm ki güzeller güzelimi, inan bunları yazarken hep gözümün önündeydi. Güzel anılar, başka boyutlarda sevmeleri de mümkün kılıyor. Bu da çok anlamlı ama çok… Bugün annemle, anneannemle, hatta onun da annesi ve annesinin annesiyle, sülalemdeki tüm babalarla ve tüm soyumla birlikte olacağız oğlum ve ben, ateşte, denizde ve gül ağacında. Ayışığı gülümseyecek bize. Dalga sesleri ve gül ağacındaki çiğ…

Bugün sihirli olsun mavi küremiz…

Sihirleri paylaşalım bugün. Öyle bir paylaşalım ki daha da çoğalsın mucizeler. Hızır da İlyas da bugün inşallah her birimize uğrasın. Her güzel şeyde bolluğumuz, bereketimiz artsın. Kalplerimiz sevgiyle, barışla, güvenle dolsun. Ne güzel bir bahar başlasın, ne güzel bir yazı çağarsın bahar. Seneye dek tüm dileklerimiz gerçek olsun. Ve ömürlerimizde nice nice nice Hıdırellezlerimiz olsun sevdiklerimizle birlikte.

Hadi o zaman, bak sakın üşenme!

Mutlu Hıdırellezler!

Sevgilerimle…

🙂

Reklam

Hıdırellez! 5 Mayıs! Yaşaasıınnnn!:)’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s